Rulet Çarkı Nedir?

Rulet çarkı dendiğinde akla doğrudan renkler gelmektedir. Kırmızı ve siyah renklerden oluşan çarkın kendi etrafında dönmesi ve nihayetinde oyuncuların kazanması fikri söz konusu olmaktadır. Rulet hakkında en ufak bir fikri dahi olmayan kimselerin rulet çarkı hakkında bilgisi olabilmektedir. Net şekilde işlevi, görünüşü, kullanımı hakkında fikir sahibi olunamasa da rulet çarkının nasıl bir şeye benzediğini tahmin edebilmeleri mümkün olmaktadır.

Rulet çarkının ruletin olmazsa olmaz malzemelerinden biri olduğu unutulmamalıdır. Bu bakımdan bir bütün olarak rulet çarkı, masası, topu ve paraları hakkında fikir edinmenin yardımcı olacaktır.

Rulet Çarkı Nedir?

Rulet çarkı nedir sorusuna verilebilecek ilk cevap oyun mekanizması olacaktır. Rulet oyunu temel mantığı dönen çarka bırakılan toptan oluşmaktadır. Topun tamamıyla şans eseri bir sayıya denk gelebilmesi ise çevrilmesine bağlıdır.

  1. yy’da bir tekerlek üzerinde icat edilen rulet çarkı daha sonra gün geçtikçe geliştirilmiştir. Bu gelişim hem görsel açıdan zenginleştirilmesine hem de kullanım kolaylığının sağlanmasına dayandırılmaktadır. Bu bakımdan 21.yy’a gelindiğinde çark çok daha fonksiyonlu ve bir o kadar da estetik bir görüntüye kavuşmuştur.

Rulet Çarkı Nasıl Kullanılır?

Rulet çarkının kullanımı ile oyuncuların herhangi bir bağı yoktur. Oyuncular, rulet çarkının üzerindeki renkler ve sayılarla ilgilenmektedir. Çarkın kullanımı ise tamamıyla oyun yöneticisine aittir. Oyun yöneticisi erkek olursa krupiye, kadın olursa krupiyer ismini almaktadır. Bu noktada oyunun yönetici olacak olan kişinin profesyonel olması gerektiğinin de altı çizilmelidir.

Oyun başladıktan sonra herkes tahminlerine para dağıtmaya başlamaktadır. Paralar dağılırken çark da krupiyer tarafından döndürülmektedir. Çark 3 kez döndükten sonra krupiyer bahisler kapanmıştır ilanını yapmaktadır. Sonrasında herkes yalnızca sonucu beklemektedir.

Çarkın döndüğü sırada krupiyer topu bıraktığı için çark topu taşımakta ve uygun boşluğa bırakmaktadır. Bu esnada çıkan sayılar sayesinde çark kazananı belli etmektedir.

Rulet Çarkında Hile Var mı?

Rulet çarkı ile ilgili sıkça gündeme gelen en önemli konulardan biri hiledir. Çarkın dönmesi ve farklı farklı kişilerin kazanması, hile olabileceği ihtimalini akıllara getirebilmektedir. Kendisi kazanamayan pek çok kişi bu şekilde düşünebilmektedir ancak canlı yayında çarkın dönmesi ile ilgili herhangi bir hileye yer verilmesi mümkün değildir.

Onlarca kameranın aktif olarak yer aldığı masada, krupiyerin çarkı döndürmesi esnasında tüm hareketleri net şekilde görülmektedir. Oyuncular da masaya müdahale edemediği için kimsenin çarka hile karıştırması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Rulet Çarkı Nasıl Görünür?

Rulet çarkının görünüşü basamaklıdır. Dışarıdan içeriğe doğru daralan bir yapısı vardır. Bu yapının içinde en alt basamakta boşluklar yer almaktadır. Boşluklar bir üst basamaktaki sayıların ve renklerin boşluklarıdır. Çark döndükten sonra top boşluklardan herhangi birine şans eseri yerleşmektedir.

Rulet çarkında kırmızı ve siyah renkler yer almaktadır. Ayrıca 1 adet yeşil renk de 0 sayısını temsil etmektedir.